Co jeśli nie ciasteczka

Mówiliśmy o tym, że ciasteczka nie równają się miłości, ale co w takim razie robić? Jeśli w tygodniu możemy poświęcić koniowi nie więcej, niż godzinę-półtorej, a jeszcze trzeba go wyczyścić i pogoda nie sprzyja długim zajęciom… Oto kilka podpowiedzi, co można robić jeśli wydaje się, że nie mamy czasu na nic.

  • Sprowadzanie konia. Czy zawsze koń zachowuje się dobrze przy sprowadzaniu? A może pcha się lub wyprzedza człowieka? Jak przechodzi przez bramki? Pół godziny wystarczy, żeby rozwiązać ten problem. Można zmieniać prędkość, zatrzymywać się, cofać się – żeby zmusić konia, by uważnie śledził zachowanie człowieka i szybko reagował na zmiany. Takie ćwiczenia nie tylko uczą konia, jak dobrze się zachowywać, ale jeszcze wzmacniają relację między koniem a człowiekiem. Koń zaczyna patrzeć na człowieka jak na lidera, któremu można ufać i który wie jak najlepiej zrobić to, co jest akurat do zrobienia.

 

  • Wycieczka. Koń mieszka w stajni, ale czy naprawdę wie, gdzie co się znajduje? Zawsze spieszymy się na myjkę, potem na czyszczenie, potem ujeżdżalnia – i nie ma czasu, żeby wszystko pokazać. Często koń boi się myć nogi, chociaż robi to kilka razy w tygodniu. A wystarczy przejść na spokojnie po stajni, pokazać koniowi, jak włącza się woda, gdzie leży siano, co jest za bramą, której on się boi, poobserwować siodłanie innych koni, zbadać swoje siodło i inny sprzęt – i poziom zaufania znacznie wzrośnie.

 

  • Zwykłe rzeczy w niezwykłych miejscach. Jeśli w terenie wejdzie koniowi coś do kopyta, to nie zawsze koń pozwoli je podnieść i wyczyścić dlatego, że nigdy tego nie robił poza miejscem do czyszczenia. Przy sprowadzaniu i na wycieczkach możemy prosić konia, aby podnosił nogi, przesunął się, lub owinąć mu nogi uwiązem i pokazać, że nic strasznego się nie dzieje. Przejść przez drągi ? nie pod siodłem i nie na lonży, a po prostu po drodze na padok, zrobić kilka kółek na lonży poza placem – to wszystko rozwija relację i zwiększa zaufanie.

A Wy, co robicie ze swoimi końmi, aby czuły się bezpieczne i zachowały ciekawość?