Dlaczego koń jest lustrem człowieka?

Konie są jak ludzie – to zwierzęta stadne, tworzące społeczności. W stadzie każdy ma swoje miejsce, w celu komunikacji posługują się własnym językiem, mogą mieć różny humor i samopoczucie. Każdy koń ? to osobowość ze swoim charakterem, układem nerwowym, pragnieniami, upodobaniami. Podobnie jak ludzie mogą mieć problemy fizyczne i psychologiczne, konflikty, lęki (obawy). W razie wystąpienia problemów nie mogą zwrócić się do psychologa, muszą poradzić sobie same. Oczywiście, człowiek, który odpowiada za konie powinien zwrócić uwagę i pomóc w razie potrzeby, ale koń wcale na to nie liczy ? przynajmniej na początku relacji. Koń zachowuje się tak, jak się czuje i każdy jego pomysł odzwierciedlony jest w postawie i gestach jego ciała. Koń jest po prostu autentyczny.

W momencie, gdy koń i człowiek zaczynają się komunikować, odbywa się bardzo interesująca rzecz: koń widzi człowieka takim, jaki on jest, a nie takim, jakim stara się być, i bardzo wyraźnie pokazuje wszystko, co widzi. Spotkanie ze sobą może stać prawdziwym wyzwaniem, ale trzeba pamiętać, że koń nie ocenia i nie potępia, a tylko reaguje na to, co ma miejsce i szybko zmienia zachowanie w odpowiedzi na zachowanie człowieka.

Z koniem możesz zobaczyć siebie w różnych rolach i otrzymać prawdziwe informacje zwrotne. A cały ten proces jest ciekawy i przyjemny dlatego, że koń tworzy atmosferę spokoju i radości.

Inne artykuły

O dressage pleasure

Ostatnio siedząc na pozytywnie nastwionym do treningowej gimnastyki fryzie zdarzyło mi się pomyśleć dwie rzeczy jednocześnie…

Pokora

Często powtarzam, że jeździectwo to sport cierpliwości i pokory. Pamiętam też jeden raz w życiu, kiedy pomyślałam sobie, że wreszcie nauczyłam się jeździć konno, że teraz już wszystko umiem…

Dlaczego on to robi?

Mówiąc o międzygatunkowej komunikacji często używa się przykładu o psie i kocie. Te zwierzęta towarzyszące cały czas mieszkają razem z człowiekiem, ale między sobą nie zawsze mogą osiągnąć porozumienie?