Jeździectwo – Dressage pleasure
Klasyczna praca od podstaw, bez ?upiększeń? i pozorów. Cierpliwość i rzetelność. Pełne zaangażowanie w szkoleniu jeźdźca i konia.
O dressage pleasure
Ostatnio siedząc na pozytywnie nastwionym do treningowej gimnastyki fryzie zdarzyło mi się pomyśleć dwie rzeczy jednocześnie: chodzi rewelacyjnie, choć wielki sport to nie jest. No bo poruszamy się w trzech chodach, w większości luźno i swobodnie, a momentami już nie tylko w ustawieniu roboczym, ale w zebraniu (tak, wiem, o czym mówię)…
Poszukiwanie drogi na skróty
Jeździectwo to dyscyplina długofalowa. Jak powiedział Gerd Heuschmann podczas jednego ze szkoleń, w którym miałam przyjemność uczestniczyć: ?Jeśli chcecie dobrze jeździć konno, będziecie się uczyć całe życie i w okolicach 70tki dojedziecie do wniosku, że wreszcie zbliżacie się do poziomu, który chcieliście osiągnąć?.
Rutyna
Ćwiczenie czyni mistrza, jak głosi niemieckie porzekadło. Całkowicie się zgadzam. Nie znam dziedziny życia, w której można by było osiągnąć wysoki poziom bez pracy nad sobą ? sumienne ćwiczenie jest warunkiem wchodzenia na coraz wyższe poziomy…
Swoboda
Konie wyczuwają każdą zmianę naszego nastroju, w każdej chwili. Niezliczoną ilość razy widziałam, kiedy jeździec, próbując zrobić ?dobre przejście? szykuje się do niego od momentu usłyszenia komendy instruktora: napina mięśnie, wstrzymuje oddech, w myślach wylicza punkt, w którym zakłusuje, zagalopuje, albo zacznie jakiś chód boczny i? zazwyczaj przesadza. A przejście, hmmm?
Życie składa się z drobiazgów
Nie jesteśmy cyborgami. Prawa fizjologii działają także podczas treningów ? i to na oba żywe stworzenia: człowieka i konia. Zdarzy nam się kichnąć, coś nas zaboli czy zaswędzi. NAS, pamiętajmy o tym. Nas obydwoje ? nie tylko człowieka, ale konia także…
Ambicja
Nie nauczy się dobrze jeździć konno ten, kto nie ma ambicji. Jednak równie ważne, a może nawet ważniejsze, dla postępów w jeździectwie są cierpliwość i pokora. Nadmierna ambicja jest wrogiem niejednego adepta sztuki jeździeckiej. Niespełniona prowadzi do frustracji…
Strach
Strach to uczucie wywoływane przez instynkt samozachowawczy. To bardzo pożyteczny mechanizm, z punktu widzenia przetrwania gatunku. Zwłaszcza w niebezpiecznych okolicznościach – strach mobilizuje do walki o życie.
Niestety, nie zawsze jest nam on jednak w życiu codziennym potrzebny. Bo jeśli nie nauczymy się go kontrolować, to nasze próby jazdy konnej bardziej będą właśnie przypominały walkę o życie.
Pokora
Często powtarzam, że jeździectwo to sport cierpliwości i pokory. Pamiętam też jeden raz w życiu, kiedy pomyślałam sobie, że wreszcie nauczyłam się jeździć konno, że teraz już wszystko umiem! To był mnie-więcej mój dziesiąty raz na koniu i tuż po tym, kiedy udało mi się zagalopować.
Radość ruchu
Pamiętam, jak bardzo dawno temu zupełnym przypadkiem włączyłam telewizor na kanał sportowy, gdzie akurat nadawano relację z zawodów ujeżdżeniowych i zmarłam z pilotem w ręku. Nie wiem, czy do końca obserwowanego przejazdu choćby raz odetchnęłam, dech mi zaparło, zamurowało mnie, zmieniłam się w słup soli…
Trudny człowiek
Powszechnie wiadomo, że mniej-więcej zdrowy koń może bez problemu wykonać pod jeźdźcem program klasy próby Caprillego, czy w miarę swobodnie i chętnie przejść parkur klasy L. Jednocześnie często słyszymy, że ?ten koń nie nadaje się…
O kontakcie
Kontakt ? to nie tylko wrażliwa ręka połączona wodzą z pyskiem konia, a elastyczny ruch rozluźnionego konia, który, pracując grzbietem, sam szuka oparcia na wędzidle.
Czymże zatem jest ? od strony jeźdźca ? ten osławiony ?kontakt??
Nasze warsztaty
Kobieta w relacjach
Przekonaj się, co możesz zmienić w swoim życiu
Lustro lidera
Przekonaj się, co naprawdę myślą o Tobie inni
Zaklinacze koni
Spróbuj porozumieć się z koniem